Úvod » Posilovna » Jak začít a co znát?

Pravidla pro efektivní redukci tuku a formování postavy

publikováno 25.06.2011 (aktualizováno 20.02.2012)

Pravidlo č. 1 

Svalová hmota navíc zvyšuje váš energetický výdej. Svaly spotřebovávají energii i když nepracují. Při redukci tuku se tedy zaměřte také na přiměřené budování svalové hmoty.

 Pravidlo č. 2 

Základní funkcí břišních svalů je zkracování vzdálenosti mezi hrudníkem a pánví. Pokud nedojde k přiblížení těchto partií během procvičování břišních svalů, je účinnost takovýchto cviků zanedbatelná. Jsou i cviky, které se tradují již celá desetiletí a patří mezi nejoblíbenější - typickým příkladem jsou sedy-lehy na šikmé lavici hlavou dolů, ale z hlediska zapojení břišních svalů je tento cvik v lepším případě ztrátou času. Při tréninku břišních svalů nesmí být nohy pěvně fixované!!!

Pravidlo č. 3

Při svalové práci svaly nevyužívají jako energetického zdroje tuk uložený nad pracujícím svalem, ale berou si ho z celého těla - žádné jednoduché vztahy mezi procvičovanou partií a nad ní uloženým tukem neexistují.

Pravidlo č. 4 

Velké počty opakování nemají pro rozvoj břišních svalů (ale ani pro jejich vyrýsování) žádný větší smysl. Všechny série kromě rozcvičovacích procvičujte až do vyčerpání. Cviky na přímé břišní svaly byste měli absolvovat po 8, ale nejvýše zařazovat 15 opakování. Při procvičování šikmých břišních svalů používejte vyšší počty.

Pravidlo č. 5

         Po kvalitním tréninku tělo vyžaduje kvalitní regeneraci. Dopřejeme si zejména lehká protahovací cvičení, lehké aerobní aktivity (procházky, jízda na kole cca 15 km ve volném tempu, sauna, teplá koupel, vířivka, sportovní masáž). První den po tréninku je dobré zcela vyloučit příjem alkoholu (jeho odbourávání blokuje regenerační procesy). 

Pravidlo č. 6 

Silově vytrvalostní trénink (tepová frekvence vyšší než 70% vaší max. tepové frekvence) vyžaduje nejen příjem minerálů v podobě hypotonických resp. izotonických nápojů během tréninku, ale také příjem rychlých sacharidů a snadno stravitelných proteinů těsně po tréninku.  V opačném případě se tělo dostává do metabolického útlumu a nejen že nepálí tuky, ale navíc pálí vlastní svalovou hmotu k vyrovnání energetického deficitu!!!  

 

Pravidlo č. 7

 Uvedená pravidla konzultujte s odborně způsobilým trenérem. Jejich nepochopení nebo nevhodná aplikace můžou mít negativní dopady na Vaše tréninkové výsledky.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Kalendář akcí

« 06 / 2021 »
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nejbližší akce


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace